Zakres działań - strona www. White Sails Solina to ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Solińskim, w którym można zarezerwować nocleg, skorzystać z oferty SPA, a także spróbować przepysznych dań w dwóch restauracjach z widokiem na przepiękny krajobraz. 1 W White Sails Solina można odpocząć od codzienności i podarować sobie chwilę...
Jak tworzymy identyfikację wizualną dla sklepu internetowego?
Identyfikacja wizualna sklepu on-line
Sposób, w jaki twój sklep internetowy będzie postrzegany przez potencjalnych klientów oraz jak duża ich część zdecyduje się na zakupy, zależy w dużej mierze od identyfikacji wizualnej. To pojecie sprowadzane jest zwykle do logo jakim posługuje się sklep. Elementów składających się na identyfikację wizualną jest jednak o wiele więcej. Zaliczane są do nich również fonty (czcionki) oraz barwy, jakimi posługuje się firma. Można wymienić tutaj także materiały promocyjne, zarówno te wykorzystywane w Internecie (banery), jak i wszelkie wydruki (plakaty, broszury, ulotki).
Identyfikacja wizualna to cały zbiór elementów wpływających na tożsamość marki oraz sposób, w jaki będzie odbierana i zapamiętywana przez odbiorców. Jeśli zostanie dobrze zaprojektowana już na samym początku, pomoże oszczędzić czas i pieniądze na wprowadzanie zmian w przyszłości.
Etapy tworzenia identyfikacji wizualnej
Budowanie spójnej identyfikacji wizualnej to proces złożony. Tutaj szczególnie istotne są umiejętności myślenia strategicznego, dzięki którym zaprojektowana identyfikacja wizualna będzie aktualna także za kilka lat. Wyczucie projektowe, dokładna analiza oraz sprawne nadzorowanie całego procesu również są niezwykle istotne.
Pierwszy etap - badanie i analiza
W pierwszej kolejności musimy dokładnie poznać zarówno potrzeby klienta, jak również zbadać rynek. Specyfika branży, charakterystyka grupy docelowej oraz aktualnych trendów stanowią punkt odniesienia, do którego możemy opracować założenia projektu. Na tym etapie potrzebujemy również wsparcia ze strony klienta. Musimy poznać strategię jego marki, aby przygotowana identyfikacja wizualna mogła pokrywać się z głównymi celami i wizją rozwoju. Sprawdzamy również jak radzi sobie konkurencja i zastanawiamy się, co możemy zrobić lepiej, aby sklep mógł się wyróżniać.
Drugi etap - wybór elementów
Na bazie zebranych informacji przystępujemy do wyboru elementów, z jakich będzie składał się system identyfikacji wizualnej. Jeśli budżet nie stanowi problemu, zalecamy kompleksowe projektowanie. Z kolei, gdy klientowi zależy jedynie na wybranych elementach, przygotowujemy propozycję, która jest dostosowana do jego indywidualnych wymagań. Opracowany system identyfikacji wizualnej możemy zawsze rozbudować o niezbędne składniki.
Trzeci etap - projektowanie
Etap ten polega na opracowaniu wybranych i zaakceptowanych przez klienta elementów identyfikacji wizualnej. Angażujemy nasz zespół, aby przygotować system identyfikacji z jak największą dokładnością w określonym w umowie terminie.
Czwarty etap - wdrożenie i nadzór
Zwieńczeniem całego procesu jest zaprezentowanie identyfikacji sklepu. Zaprojektowane elementy są widoczne dla klientów oraz konkurencji i mogą przynosić dla sklepu korzyści. Na ogół nasi klienci decydują się na kontynuowanie współpracy przy tworzeniu materiałów promocyjnych z zastosowaniem przygotowanych elementów identyfikacji wizualnej, dlatego etap ten może przerodzić się w kolejne projekty.
Co daje identyfikacja wizualna?
Zakres oddziaływania identyfikacji wizualnej zależy zarówno od tego, jak szeroki jest zestaw elementów przygotowanych w ramach systemu oraz od ich spójności i dopasowania do danej działalności. Wśród największych korzyści można wymienić m.in.:
- zwiększenie konkurencyjność na rynku - indywidualna identyfikacja wizualna już od początku stawia firmę w mocniejszej pozycji. Dzięki temu narzędziu łatwiej można wybić się na tle konkurencji i zyskiwać skuteczniejsze efekty w biznesie.
- budowanie świadomość marki - elementy identyfikacji wizualnej ułatwiają zapamiętywanie i budują skojarzenia ze sklepem. Dzięki temu staje się on bardziej rozpoznawalny wśród odbiorców.
- zwiększenie profesjonalizmu - dopracowane elementy składające się na identyfikację wizualną sprawiają, że sklep online jest postrzegany przez potencjalnych nabywców jako bardziej profesjonalny. Przekłada się to na większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się w nim dokonać zakupu.
- tworzy tożsamość marki - raz zaprojektowane elementy można konsekwentnie wykorzystywać podczas promocji i zamieszczać na materiałach reklamowych czy w mediach społecznościowych.
Zapewne każdy z nas jest w stanie wymienić sklep online, który od strony wizualnej jest zwyczajnie brzydki, a mimo to nieźle sobie radzi. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja jest dla firmy bardzo niekorzystna na dłuższą metę, a w przypadku mocno konkurencyjnych branż może spowodować duże straty. Klienci zniechęcą się przestarzałą lub chaotyczną szatą graficzną, a możliwości rozwoju dla sklepu będą mocno ograniczone.
Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w branży e-commerce, bardzo ostrożnie podchodzi inwestowania, nie mając pewności czy ich biznes wypali. Tymczasem nowe sklepy internetowe, które nie zdążyły jeszcze wypracować mocnej pozycji na rynku, powinny przekonać potencjalnych klientów, że warto nawiązać z nimi współpracę. Warto więc już na samym początku zadbać o identyfikację wizualną, tym bardziej, że prędzej czy później i tak będzie potrzebna.