Zarkes działań - strona internetowa. Warszawski Instytut Naczyniowy w Warszawie zajmuje się kompleksowym leczeniem nóg, m.in. żylaków kończyn dolnych, niewydolności żylnej oraz obrzęków tłuszczowych. Klinika Doppler Instytut powstała po to, aby pacjent w jednej placówce mógł otrzymać kompletną pomoc na najwyższym...
![Archetypy marki - co warto wiedzieć? Archetypy marki - co warto wiedzieć?](/upload/case_study/bez-nazwy-1-535.jpg)
Archetypy marki - co warto wiedzieć?
Markę coraz częściej traktuje się jako osobowość zbliżoną do charakteru człowieka, dzięki czemu odbiorcy mogą łatwiej się z nią utożsamiać, zgadzać z jej wartościami i wyrażać podobny stosunek do rzeczywistości. Ta antropomorfizacja firm okazuje się przydatna nie tylko w odniesieniu do nawiązania relacji marki z odbiorcą, ale też w obieraniu kierunku kampanii reklamowej i strategii marketingowej oraz przy budowie brandingu biznesu. Wymienione kwestie są niezwykle ważne dla efektów sprzedażowych i kreowania spójnego wizerunku marki, w czym może Twojej firmie pomóc agencja interaktywna Argonium. Jeśli jednak wolisz zająć się tym samodzielnie, podpowiadamy, czym jest archetyp marki i dlaczego warto się nim posługiwać.
Archetypy marki - czym są i skąd się wywodzą?
Archetypy we współczesnym marketingu możemy definiować w zasadzie identycznie jak te wykorzystywane w XX-wiecznej psychologii przez Carla Gustava Junga. Ta jungowska koncepcja została wykorzystana względem firm przez Carol S. Pearson i Margaret Mark. Archetypy to pewne uniwersalne wzorce osobowości, postaw, zachowań i skojarzeń, które wynikają z legend oraz mitów - są ogólnie zakorzenione w kulturze. W odniesieniu do firm można zatem określić je jako typy osobowości, których wszystkie działania motywowane są odmiennymi pragnieniami. Do głównych ich motywatorów należą: niezależność, przynależność, władza i stabilność.
Jak prawidłowo przypisać marce archetyp?
Aby móc właściwie określić archetyp marki, najpierw powinno się z nimi wszystkimi zapoznać. Archetyp marki ukazuje jej wartości, cechy charakteru, postawy, cele oraz obawy, z którymi identyfikują się konsumenci. Dlatego też przede wszystkim należy ustalić, kim jest nasza grupa docelowa. Inna osobowość przemówi do różnych grup odbiorców, których cechują różnorodne postawy wobec otaczającego świata, siebie samych oraz innych ludzi. W skład 12 archetypów marki wchodzą: Mędrzec, Kochanek, Czarodziej/Magik, Błazen/Głupiec, Towarzysz, Buntownik, Twórca, Niewinny/Uczciwy, Opiekun, Władca, Odkrywca oraz Bohater. Jeśli zastanawiasz się nad tym, którym typem osobowości jest Twoja marka, zapoznaj się z nimi bliżej lub skorzystaj z usług agencji interaktywnej Argonium wykorzystującej archetyp przy budowie identyfikacji wizualnej firm.
Rodzaje archetypów
![Link](/templates/default/img/arrow-blog-black.png)
![LinkedIn jest rozwiązaniem, które powstało w odpowiedzi na nagłą zmianę rynku pracy, związaną z tym, że obecnie większość rekrutacji odbywa się online. Dotyczy to zwłaszcza branży IT. Portal ten rozwijał się z czasem, a obecnie stał się jednym z najpotężniejszych narzędzi marketingowych.](/templates/default/img/arrow-blog-black.png)
![Anchor tekst to klikalny, zazwyczaj podkreślony lub sformatowany tekst, który stanowi hiperłącze (link) do innej strony internetowej lub dokumentu. Wszyscy użytkownicy internetu spotykają się z anchor tekstami, gdy przeglądają strony internetowe, ponieważ są one jednym z podstawowych sposobów nawigacji między stronami.](/templates/default/img/arrow-blog-black.png)
![Webdesign to proces tworzenia stron internetowych, który obejmuje zarówno aspekty wizualne, jak i funkcjonalność.](/templates/default/img/arrow-blog-black.png)
![YouTube znalazł swoje stałe miejsce w przestrzeni internetowej. Można na nim znaleźć właściwie wszystko - ulubione piosenki, śmieszne amatorskie filmiki, poradniki, czy pełnometrażowe filmy. Portal ten to jednak nie tylko łatwo dostępna rozrywka, ale też świetne narzędzie do promocji biznesu w sieci.](/templates/default/img/arrow-blog-black.png)