Zakres działań - strona www. White Sails Solina to ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Solińskim, w którym można zarezerwować nocleg, skorzystać z oferty SPA, a także spróbować przepysznych dań w dwóch restauracjach z widokiem na przepiękny krajobraz. 1 W White Sails Solina można odpocząć od codzienności i podarować sobie chwilę...
Wykorzystanie archetypów przy budowie brandingu
Archetypy są coraz częściej wykorzystywane przez agencję interaktywną przy budowie brandingu marki. Można je definiować jako zbiór uniwersalnych wzorców oraz wartości, które są kojarzone z naturą każdego człowieka. Archetypy są obecnie chętnie wykorzystywane w marketingu jako element kształtowania osobowości marki i podawania jej do wiadomości klienta. Archetypy marki służą budowie jej identyfikacji wizualnej i nawiązywaniu relacji z członkami grupy docelowej za sprawą wzbudzania określonych emocji w odbiorcach, którzy identyfikują się z osobowością danej marki, jej pragnieniami oraz przyświecającymi jej wartościami.
Koncepcja archetypów w marketingu
Początków pojęcia "archetypu" można doszukiwać się w koncepcji sformułowanej przez szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga w 1919 roku, który mówił o istnieniu pewnych uniwersalnych wzorców zachowań oraz odczuć dziedziczonych z pokolenia na pokolenie i składających się na psychikę człowieka. Pojęcie "archetypu" zostało przeniesione na płaszczyznę współczesnego marketingu przez Margaret Mark i Carol S. Pearson w odniesieniu do marki, które traktują archetypy jako uniwersalne wzorce osobowości wpływające na podświadomość potencjalnych klientów poprzez wzbudzanie w nich określonych odczuć, emocji czy skojarzeń. Agencja interaktywna wykorzystuje archetyp przy kształtowaniu spójnego wizerunku marki, przekazując jej potencjalnej grupie docelowej sprecyzowany komunikat odnośnie wartości przyświecających firmie i wpływając na jej podświadomość poprzez wzbudzanie w odbiorcach uwarunkowanych odczuć oraz skojarzeń. Archetypy marki antropomorfizują firmy i przedsiębiorstwa, ponieważ definiują je jako osobowości. W myśl tej koncepcji możesz zadać sobie pytanie "Kim jest Twoja marka?", aby przyporządkować do niej cechy, wartości i emocje kojarzone z konkretnym archetypem.
Archetypy używane przy budowie brandingu
We współczesnym marketingu wyróżnia się 12 archetypów marki, dla których powstania inspiracją była koncepcja jungowska. Są to:
- Archetyp Twórca,
- Archetyp Bohater,
- Archetyp Opiekun,
- Archetyp Niewinny/Uczciwy,
- Archetyp Mędrzec,
- Archetyp Władca,
- Archetyp Odkrywca,
- Archetyp Towarzysz,
- Archetyp Czarodziej/Magik,
- Archetyp Buntownik,
- Archetyp Kochanek,
- Archetyp Błazen/Głupiec.
Wykorzystanie archetypu marki przez agencję interaktywną w budowie jej brandingu pozwala zatem na zilustrowanie sobie jej wizerunku za pomocą wzorcu osobowościowego typowego dla człowieka. Spójność celów, komunikatów i wartości stanowią tutaj klucz do określonego wpływania na podświadomość potencjalnych klientów. Poszczególne archetypy marki można ze sobą oczywiście łączyć, dostosowując je do profilu konkretnego biznesu i przyświecających mu wartości.