Co to jest WCAG?
Standard WCAG
Internet jest kopalnią wszystkiego. Sklepy, banki, instytucje kultury i państwowe, rozrywka czy nauka - wszystkie te miejsca są dostępne dla nas zarówno w życiu realnym, jak i w Internecie. Nie wyobrażamy sobie już życia bez sieci internetowej. Pomimo wielu niebezpieczeństw związanych z dość łatwym przejmowaniem kont (bankowych czy w mediach społecznościowych) czy niedostatecznej ochrony dzieci, Internet ogromnie ułatwia nam życie w wielu aspektach. A co z osobami zmagającymi się z niepełnosprawnościami, uniemożliwiającymi komfortowe korzystanie z dobrodziejstw sieci? W jaki sposób twórcy technologii dostosowują je do potrzeb osób niewidomych czy niedowidzących?
Zalety stosowania WCAG
Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami utworzono listę standardów, które powinna spełniać witryna internetowa. Jak wiadomo, celem każdego przedsiębiorcy jest dotarcie ze swoją ofertą do możliwie największego grona odbiorców. I tak po wielu latach pracy, modernizacji i udoskonalania powstał Standard WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines). To dokument zawierający wskazówki dotyczące zasad tworzenia nowoczesnych stron internetowych, kierowany do przedsiębiorców, zwłaszcza tych o zasięgu międzynarodowym. W ramach tego standardu wyodrębniono cztery fundamentalne zasady, które powinny przyświecać podczas tworzenia stron internetowych:
- percepcja - przedstawienie informacji oraz komponentów w sposób dostępny dla wszystkich
- funkcjonalność - nawigacja oraz komponenty interfejsu muszą pozwalać na sprawną interakcję
- zrozumiałość - treści łatwe w odbiorze, wzbogacone linkami, zdjęciami czy wykresami
- rzetelność - treść sprawdzona, łączona z technologiami asystującymi w celu jej poprawnej interpretacji przez różnych klientów
Szybkość nawigacji wg WCAG
Jakie cechy ma skuteczny i nowoczesny serwis internetowy? Przede wszystkim bez trudu można odnaleźć w nim potrzebne informacje, jest prosty w obsłudze oraz intuicyjny. To także miejsce, w którym niepełnosprawność czy też zastosowana przeglądarka nie będą miały najmniejszego znaczenia. W ten sposób zarówno użytkownik, jak i twórca serwisu osiągną zamierzony cel. Fakt, nie istnieje strona internetowa, która w 100% zadowoli wszystkich. Nie mamy tu na myśli warstwy wizualnej, ale skuteczność. My jednak dokładamy wszelkich starań, aby przygotować witrynę, której funkcjonalność i forma przypadnie do gustu jak największej ilości użytkowników.